Русский Украинский
Відгуки для товарів
Оставить отзыв ↓
 
Ещё никто не оставил отзывов.
 

Фталати і Бісфенол А. Чим небезпечні для дітей

  • 02 июля 2015 13:17:12
  • Отзывы : 0
  • Просмотров: 2293
  • 0

ЩО ТАКЕ ФТАЛАТИ?
Фталати - це хімічні речовини, які дуже широко використовуються в промисловості для додання м'якості і еластичності пластиковим виробам. Фталати містяться практично всюди: в медичних виробах (катетери, ємності для перевезення крові), в іграшках, у всіляких упаковках, пластикових картках, килимових і настінних покриттях, шлангах, трубах, в оббивці для автомобілів, віконних рамах, дощовиках, шторках для ванни, в мастильних матеріалах, миючих засобах і косметиці.
Найчастіше фталати використовуються для додання м'якості, міцності і гнучкості виробів з полівінілхлориду (ПВХ). Незважаючи на те, що 90% фталатів використовуються при виробництві ПВХ, 10% цих пластифікаторів застосовують для виготовлення фарб, гуми або як компонент в косметиці. Фталати містяться в багатьох лаках для нігтів, лаках для волосся, шампуні, антиперспіранти, сонцезахисної косметики.

ЧОМУ ФТАЛАТИ МОЖУТЬ БУТИ НЕБЕЗПЕЧНІ?
Вважається, що фталати накопичуються в тілі людини, що негативно впливає на гормональний фон, а також на роботу печінки і нирок. Фталати легко вивільняються з пластикових виробів та потрапляють повітря. Крім того, чим довше ви користуєтеся пластиковим виробом, тим більше фталатів потрапляє в повітря. Адже молекули фталатів хімічно не пов'язані з полімерними ланцюгами ПВХ і тому легко виділяються в навколишнє середовище, потрапляючи в тіло людини через їжу, шкіру або при вдиханні.

ЯК ФТАЛАТИ ВПЛИВАЮТЬ НА ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ?
Фталати часто знаходять у пластикових іграшки (ляльки, м'ячі, гумові іграшки), пустушках, у дитячій косметиці. Фталати позначаються на розвитку дитячого організму, викликаючи розлади в розвитку, статевого дозрівання та поведінці дітей. Виявилося, що фталати можуть вражати дитячий організм ще на стадії його формування в утробі матері, викликаючи порушення в роботі репродуктивних органів.
У дослідженні, опублікованому в 2005 році в США, було відзначено, що фталати, що містяться в крові матерів хлопчиків, копіювали жіночі статеві гормони, тобто надавали феминизирующий вплив на геніталії хлопчиків (недорозвинення статевого члена, неопускание яєчок в мошонку). Пізніше інша група вчених встановила, що сини матерів, які зазнали впливу фталатів під час вагітності, ведуть себе частіше як дівчатка.
У 2008 році американські дослідники з Вашингтонського університету та Університету Рочестера вивчили стан організму 163 дітей до двох років, батьки яких використовували спеціальні присипки та дитячі лосьйони. В аналізах цих дітей перебувало в чотири рази більше фталатів, ніж у тих малюків, шкіру яких не обробляли косметичними засобами. Найвища концентрація фталатів була знайдена в сечі дітей віком до 8 місяців.
Зовсім недавно фахівці медичного центру " Mount Sinai " у Нью-Йорку з'ясували, що матері, у чиїй крові було знайдено велику кількість фталатів на останніх місяцях вагітності, народжували дітей, у яких згодом виникало багато поведінкових проблем. Такі діти у віці 4-9 років гірше контролювали власні емоції, страждали розсіяним увагою і вели себе більш агресивно, ніж їх однолітки.
В іншому дослідженні, проведеному тим же медичним центром (Mount Sinai) , було встановлено зв'язок між зайвою вагою і фталатами. Найповніші дівчатка мали найвищий рівень фталатів в крові.
У 2008 році болгарські фахівці вказали на можливий взаємозв'язок між підвищеним вмістом фталатів в повітрі і розвитком астми у дітей.
У 2009 році південно-корейські вчені заявили про більш ніж очевидний вплив фталатів на розвиток синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю у дітей.


ЧИ ЗАБОРОНЕНІ ФТАЛАТИ?
В Європі з 2005 року діє постійна заборона на використання таких фталатів, як DEHP , DBP, BBP в товарах для дітей, а також DINP, DNOP і DIDP в іграшках для дітей молодше трьох років.
У США вже практично повністю заборонено використання трьох видів фталатів (DEHP, DBP і BBP) в дитячих іграшках, ще кілька типів фталатів заборонені частково до моменту оприлюднення більш широкомасштабних досліджень.

ЯК УБЕЗПЕЧИТИ ДІТЕЙ І РОДИНУ ВІД ФТАЛАТІВ?
Фталати часто додають у вироби з ПВХ (PVC на Заході), які маркуються трикутником зі стрілок з цифрою 3 усередині . Якщо у вас є іграшки з ПВХ, ні в якому разі не давайте їх дитині. Будь-які пластикові іграшки, що мають різкий запах, можуть сигналізувати про те, що в них містяться небезпечні речовини. Намагайтеся уникати покупки пластикових виробів, виготовлених з полівінілхлориду. Купуйте безпечні іграшки і натуральну косметику для вашої дитини.
Пам'ятайте, що виробники косметики або іграшок не можуть вказувати на етикетках інформацію про вміст фталатів, тому купуйте дитячі товари в магазині від перевірених виробників.

 

«Бісфенол А» - великий і жахливий

Ця речовина входить до складу дитячих пляшечок, його наносять на внутрішній шар консервів і банок з напоями, воно міститься в будівельному клеї, деталі автомобілів та компакт-диску. Чим небезпечний бісфенол, та як зменшити його кількість у своєму домі?
Нещодавно впливовий американський журнал для споживачів «Консомер репорт», що стоїть на захисті здоров'я і навколишнього середовища, опублікував статтю, присвячену бисфенолу А і його впливу на здоров'я.
Мова йде про хімічну речовину у вигляді гранул білого кольору, яке вперше синтезував у 1891 році російський хімік Олександр Діанин. Бісфенол був отриманий методом конденсації фенолу з ацетоном в присутності різних каталізаторів, зокрема, соляної кислоти (див. Бісфенол А - Вікіпедія).
Область застосування:
Сьогодні бісфенол А широко застосовується в пластмасовій промисловості. Він використовується в створенні жорсткого, полікарбонатного пластику, з якого виробляють величезну кількість сучасних виробів, таких як: дитячі пляшки, пляшки для води та напоїв, контейнери для упаковки продуктів. Бісфенол А і інші бісфенол широко застосовуються при випуску компакт-дисків, автомобільних деталей, при виготовленні різних покриттів, клеїв, матеріалів, замінюють метал, скло і деревину. Так само бісфенол А бере участь у виробництві смол, лакофарбових матеріалів. Оскільки він відноситься до фенолу (ароматичних вуглеводів), то знаходить застосування в медицині і ветеринарії, як антисептик.
Бісфенол А входить до складу внутрішнього шару консервних банок, а так само банок з напоями.
Як бачите, область застосування його величезна, в кожному будинку є хоча б один виріб, до складу якого входить бісфенол А. Приблизно, кожен рік в світі проводиться 2,8 мільйона тонн хімічної речовини.

Чим небезпечний бісфенол А?
Ще в 1936 році з'ясувалося, що за структурою бісфенол А дуже схожий з жіночим гормоном «естрогеном», тобто фактично є його синтетичним аналогом.
За майже столітню історію бісфенолу А накопичилося чимало доказів його шкідливого впливу.
Це речовина призводить до порушення дітородної функції, прискоренню статевого старіння, негативно впливає на мозок, а так само сприяє розвитку деяких онкологічних захворювань, збільшує ризик розвитку у плода синдрому Дауна. Але найбільший негатив у тому, що бісфенол в організмі людини накопичується на
протягом часу його використання і після цього.
В рамках дослідження для журналу був проведений лабораторний аналіз упаковок консервів, консервованих супів і замінників дитячого молока, в тому числі таких відомих виробників, як «Нестли», «Старкист» і «Сімілак». Бісфенол А був виявлений в упаковках, в яких його (судячи по завіреннях виробників) не повинно було бути, а в деяких супах його рівень був визнаний просто небезпечним. «Людина вагою 75 кг, з'їдає щодня по банці консервованої зеленої квасолі з перевірених нами продуктів, перевищує допустиму норму бісфенолу у 80 разів»,- йдеться в статті «Консомер репорт». При цьому, прийнята на основі дослідів над тваринами норма (2,4 мг бісфенолу на 1 кг ваги) вельми ліберальна і, на думку деяких лікарів, в тисячу разів перевищує безпечну для здоров'я людини концентрацію.
Допустимі норми:
Досі досліди по впливу бісфенолу на здоров'я проводилися тільки на тварин. Всім відомо, що організм піддослідних тварин реагує на деякі речовини інакше, ніж організм людей, однак не будеш же проводити такі небезпечні досліди на людях! Чи можна уявити собі, щоб у якійсь лабораторії вивчали вплив бісфенолу на однорічних дітей, розділивши їх на групи, одна з яких отримує їжу у шкідливих пластмасових пляшках? Хіба затвердить хто-небудь подібне дослідження? Чи Не краще просто відмовитися від сумнівного речовини?
Технолог фірми «Старкист» заявив, що «на сьогоднішній день неможливо виготовити консервну банку, не покриту лаком з бисфенолом, може це стане реальністю через десять років, але не сьогодні».
А на сьогоднішній день не існує загальноприйнятої норми щодо мінімального допустимого кількості бісфенолу А, при тому, що повністю виключити його попадання в організм практично неможливо. Жодне міністерство охорони здоров'я в світі офіційно не визначив мінімальної норми бісфенолу А і не вніс його до списку канцерогенних речовин. Увагу громадськості до бисфенолу залучили фірми, що виробляють тару без цієї речовини. У свою чергу виробники традиційної пластмаси всіма способами, в тому числі фінансуванням досліджень, намагаються принизити небезпека бісфенолу.
Ставлення до бисфенолу:
Деякі країни налаштовані по відношенню до бисфенолу досить суворо. У конгресі США розглядаються кілька законопроектів, які закликають до його повної заборони. Так, наприклад, в штаті Каліфорнія, при виробництві упаковок для дитячого харчування, вже виключено застосування бісфенолу А. В Японії виробники з власної ініціативи ще в 1997 році виключили бісфенол зі складу покриття для консервних банок. Найбільш прогресивним у цьому сенсі державою є Канада, де моз регулярно перевіряє склад пластику для дитячих пляшечок. До того ж, місцевий уряд допомагає виробникам знаходити альтернативні безпечні матеріали. У 2008 році в Канаді набула чинності заборона на продаж молочних сумішей у пляшках, що містять бісфенол А.
Як змінити ситуацію?
Захисники навколишнього середовища вважають, що якщо хтось і може реально вплинути на ситуацію, так це споживачі.
Масовий бойкот продуктів, що містять бісфенол А, змусить виробників знайти альтернативу. Точно так само сталося з лабораторним обладнанням. Коли було доведено, що пластмасова посуд з бисфенолом А при нагріванні виділяє естроген в чашки Петрі і це впливає на результати лабораторних аналізів, заміна була швидко знайдена. Необхідно переконувати населення з допомогою проведення диспутів, прес-конференцій за участю лікарів, публікацій у пресі. Важливу роль зіграло б спеціальне маркування товарів у токсичної тарі. І тоді виробники знайдуть альтернативні рішення.
Єдина сфера, де населення виявляє свідомість - це все, що пов'язано з пляшечками для дитячого харчування. Тим не менш, лише 25% ізраїльських батьків купують продукти в безпечних упаковках. Такі дані, представлені генеральним директором мережі «Шилав» - єдиної мережі дитячих товарів, повністю видалити з прилавків вироби, що містять бісфенол А Причина проста: безпечні продукти коштують дорожче. Тара, що містить бісфенол А, лідирує в категорії дешевих товарів. Зазначимо, що на своєму Інтернет-сайті фірма «Філіпс-Авент» зізнається, що на території США не торгує пляшечками з бисфеном. На безпечних пляшечках великими літерами повідомляється про відсутність цієї речовини.
Як знизити шкідливий вплив:
Знизити можливий шкідливий вплив бісфенолу дуже просто. Намагайтеся, не нагрівати в мікрохвильовій печі їжу в пластмасовій упаковці, особливо в старій і подряпаною. Регулярно, не рідше одного разу на рік, оновлюйте пляшечки для годування дітей і не користуйтеся пошкодженої посудом. Американські фахівці рекомендують купувати їжу у тарі, що не містить бісфенолу А.
Мікрохвильовка: користуємося без побоювання:
При нагріванні їжі в пластмасовій упаковці пари бісфенолу А можуть потрапити з мікротріщин на пластику прямо в їжу. Щоб цього не сталося, краще нагрівати їжу в скляному або керамічному посуді, призначеної для мікрохвильовок. Якщо у вас немає виходу, і доводиться гріти або розморожувати продукт, накритий харчовою плівкою, слідкуйте, щоб відстань між ним і плівкою було не менше 3 див. А краще всього вийняти продукт з упаковки, перекласти його в посуд, призначену для мікрохвильової печі і розігрівати в ній. Пакети з попкорном для приготування в мікрохвильовій печі - безпечні.

ЯК ДІЗНАТИСЯ ТИП ПЛАСТИКУ
У пластику дійсно багато переваг: він дуже пластичний, міцний, має низьку тепловою та електричною провідністю, не чутливий до вологості. Незважаючи на всі плюси пластикових виробів, потрібно бути обережним у їх використанні. Адже деякі види пластмас можуть бути шкідливі для людини і навколишнього середовища. Щоб уникнути потрапляння шкідливих для людини речовин з пластикових виробів в організм, не слід зовсім відмовлятися від цього матеріалу. Просто постарайтеся підійти до вибору розумно, тобто не використовувати завідомо небезпечні типи пластмас.
В цивілізованих країнах на товар з ПВХ зазвичай ставлять спеціальне маркування - цифру ”3” в оточенні стрілок. Деякі виробники просто пишуть PVC або Вініл. В Україні, на жаль, товари з пластику практично не маркуються. Тим не менш, корисно знати, що означають цифри, якими прийнято позначати тип пластика.
Основним знаком переробляється пластику є символ, що складається з 3-х стрілок у формі трикутника, всередині яких знаходиться цифра, що позначає тип пластика.

Цифра, що позначає тип пластмаси розташована всередині трикутника. Під трикутником буквена абревіатура, що позначає тип пластику:


1. PET або ПЕТ - поліетілентерфталат. Використовується для виготовлення упаковок (пляшок, банок, коробок тощо) для розливу безалкогольних напоїв, соків, води. Також цей матеріал можна зустріти в упаковках для різного роду порошків, сипучих харчових продуктів і т.д. Найпоширеніший вид пластмас. Добре піддається переробці. Вважається одним з найбільш безпечних видів пластмас.
2. HDPE або ПВД - поліетилен високого тиску. Використовується для виготовлення кухлів і пакетів для молока і води, пляшок для відбілювачів, шампунів, миючих і чистячих засобів. Для виготовлення пластикових пакетів. Каністр для моторного та інших машинних масел і т.д. Дуже добре піддається переробці і вторинному використанню. Вважається безпечним для харчового використання.

3. PVC або ПВХ - полівінілхлорид. Використовується для упаковки рідин для миття вікон, харчових рослинних масел. З нього виготовляються банки для упаковки сипучих харчових продуктів і різного роду харчових жирів. Цей пластик використовується для виробництва труб, підлогових і настінних покриттів, вікон, садових меблів, для виготовлення жалюзі, клейонок, плівки для натяжних стель, шторок для ванної, різного виду упаковок, пластикових пакетів і навіть іграшок. Цей пластик відноситься до найбільш небезпечного виду пластмас і практично не піддається переробці. При спалюванні ПВХ виділяє в повітря канцерогенні діоксини (дуже небезпечні отрути). Для додання ПВХ еластичності в нього додають пластифікатори (фталати), що може викликати у людей ураження печінки та нирок, безпліддя, рак. В ПВХ може міститися Бісфенол А і такі важкі метали як кадмій, хром, ртуть, свинець, формальдегід. По можливості відмовтеся від використання цього пластику або скоротіть його споживання.

4. LDPE або ПНД - поліетилен низького тиску. Використовується у виробництві поліетиленових пакетів, гнучких пластикових упаковок і для виробництва деяких пластикових пляшок. Добре піддається переробці і вторинному використанню, але його переробка низькорентабельна. Вважається безпечними для харчового використання.
5. PP або ПП - поліпропілен. З нього робляться кришки для пляшок, диски, пляшки для сиропу і кетчупу, стаканчики для йогурту, упаковки для фотоплівок. Вживається для виготовлення іграшок, пляшечок для годування дітей. Поліпропілен швидше зношується і менш морозостійкий, ніж поліетилен. Вчені вважають, що він не представляє небезпеки для здоров'я людини і навколишнього середовища. Вважається безпечними для харчового використання.
6. PS або ПС - полістирол. Використовується у виробництві піддонів для м'яса і птиці, контейнерів для яєць, столових приладів і чашок, сандвіч-панелей, плит теплоізоляції будівель. Полістирол отримують в результаті полімеризації стиролу, який є канцерогенний. По можливості відмовтеся від використання цього пластику або скоротіть його споживання.
7. OTHER або ІНШЕ. Суміш різних пластиків або полімери, не зазначені вище. Упаковка маркована цією цифрою не може бути перероблена і закінчує свій життєвий цикл на смітнику або в печі сміттєспалювального заводу. Часто до цієї групи відносять пластик, виготовлений з полікарбонату. При нагріванні, частому миття або довгому використанні таких виробів (харчові контейнери і пляшки) може виділятися Бісфенол А, який викликає гормональні порушення в людському організмі. У теж час до цього типу пластмас можуть ставитися екологічні, розкладаються види пластмас.

 
Оставить отзыв ↓
 
Ещё никто не оставил отзывов.